1400-06-18 18:33 ( E-Commerce ) تجارت الکترونیک - ( StartUp ) استارتاپ
رضا اکبری استرآبادی

 
با سلام و عرض ادب
در یک سلسه مطالب قصد دارم اول خودم و بعد شما رو با تجارت الکترونیک و حوزه استارتاپ بیشتر آشنا کنم . و سعی میکنم هر آنچه که پیرامون کسب و کار الکترونیکی ( تجارت الکترونیک ) و استارتاپ می خونم یا بلدم را به اشتراک بزارم . ممکنه یکسری پراکندگی هایی در ارائه مطالب رخ بده که سعی میکنم با قراردادن لینک ها در پست های مرتبط اونها را به هم وصل کنم . لذا پیشاپیش از شما بابت بی نظمی های احتمالی پوزش می طلبم .


کارو با یه پروپوزال از تجارت الکترونیک شروع می کنم که شاید به عنوان نمونه برای دانشجویان این رشته مقید باشه .
Factors influencing QR code in advertising and service. Case study: Radio and Television Organization
چکیده proposal :
استفاده از ابزارها و قابلیت ها ی جدید می تواند دیده شدن شما در بازار کسب و کار امروزی را افزایش دهد. برا ی آن که بتوانیم حضوری پرقدرت و قوی در بازار داشته باشیم ، باید از ابزارهای به روز و راه های متفاوت تبلیغات استفاده کنیم. یکی از راه های معرفی برند تجاری و برند شخصی ، استفاده از کدهای QR است. طراحی متفاوت و جذاب ا ین کدها می تواند راه مناسبی برای معرف ی کسب و کارها باشد. با توجه به ضریت نفوذ اینترنت و تلفن های هوشمند در این پژوهش به معرفی کدهای QR و میزان آشنایی افراد با این تکنولوژی و اثر بخشی تبلیغات ، روان شناسی تبلیغات در صدا وسیما ، ضریب امنیت QR کدها و الگوریتهای مرتبط با آن و بایگانی اسناد ، تسریع و دقت در پرداختهای مبتنی بر موبایل وهمچنین سیستم های خودکار برای مدیریت عمومی خواهیم پرداخت و سعی در تفهیم مقبولیت این تکنولوژی درآینده خواهیم داشت .


لینک تاپیک ECommerce
1400-06-18 20:28 عدم دستیابی به هدف
رضا اکبری استرآبادی

 
با سلام دوباره .
یه کوچولو از خودم بگم من سالها در مجموعه ای کار می کردم که شاید بتونم بگم جونیم را درش گذراندم . اون موقع من با بعد چند سال تدریس از طرف اداره ای دعوت به کار شدم . من که تازه فارغ التحصیل از دانشگاه پر از ذوق وشوق و انرژی شروع به کار کردم. و فکر می کردم آمدم دنیا یی منطقی رو را بهتر کنم .
شروع کردم به بالا بردن توانایی هایم برحسب نیاز مجموعه کاریم ، و تقریبا هرچی در بیاوردم صرف کلاس های آموزشی می کردم از MSProject بگیر تا برنامه نویسی و DB ... خوب یه مدیر با اخلاق و خوبی داشتم که جا داره اینجا ازش یاد کنم آقای مهندس علی موسوی از گل های روزگار بودو همیشه مشوق من بود . که متاسفانه خیلی زود از اون مجموعه جدا شدن ! ! !.. و من دیگه مثل اون رو پیدا نکردم .
هرچی بیشتر یاد گرفتم و تجربه کردم سرخورده تر می شدم تجربه خیلی بدی داشتم . و هر چی بیشتر طرح و ایده می دادم به حاشیه بیشتر کشیده میشدم . (یک روز یه مدیری گفت : ببین من نیرویی ندارم که این طوری فکر کنه و کار کنه پس اگر طرحی میدی خودتم باید صفر تا صدش انجام بدی )
بعد از چند سال که مدیران متعددی آمدن و رفتن ( البته یکی آمد و دیگه نرفت{ 11 سال } )کم کم فهمیدم که آسمون خدا هرجایی بری یه رنگه .. کلا کسی دونبال کار درست و حسابی نیست وفقط پول خوب ، کار کم می خوان !
که با روحیات من سازگار نبود هرچی طرحی دادم هرچی برنامه می نوشتم نه تنها باعث پیشرفتم نمی شد بلکه جریمه هم می شدم
تصمیم گرفتم دیگه روخودم سرمایه گذاری کنم . و منتظر این نمونم یکی از طرح یا برنامه من استقبال کنه ( تصمیم سختی بود ) .
اینها رو گفتم که برسم به اینجا که حالا که چیزی از برنامه نویسی یاد گرفته ام بیام تغییر رشته بدم و از ریاضی برم تجارت الکترونیک بخونم تا با مبانی اولیه این علم آشنا بشم و تمرکز رو برای سرمایه گذاری رو خودم هدفمند تر کنم . الان با نگرشی بهتر به آینده ای که می خوام برای خودم بسازم نگاه می کنم . رو کلمه خودم تاکید دارم چون دیگه قرارنیست کسی که درکی از کار و مدیریت نداره جز پول فکر یا برنامه من رو تایید کنه.

من سال 82 کارشناسی ریاضی کاربردی گرفتم . که اون تصمیم فقط برای سربازی نرفتن بود یعنی انگیزه و هدفی مشخص نداشت یه جوری می تونم بگم اصلا نمیدونستم چی هست ولی باید نیمه پر لیوان رو دید . یکروز به استادمون گفتم خوب استاد الان این رشته ما به چه دردی می خوره : برگشت گفت اگر تو آمریکا یا اروپا بودی حتما جذب بورس میشدی .. یه خنده ای کردم گفتم خوب حالا که نیستم چی . گفتش خوب الان باید فوق لیسانس یا دکترای این رشته رو بگیری تا بتونی استاد دانشگاه بشی !
یعنی هیچی دیگه آب پاکی رو ریخت رودستمون . دید پکر شدم برگشت گفت می دونی چیه ریاضی فکر و مغز آدم را تربیت می کنه و راه و رسم زندگی رو یادت میده ... با این تیکه آخر حرفش حال کردم و قبولش دارم چون به تجربه درسته .
ولی وقتی داشتم برای ارشد برنامه ریزی می کردم با توجه به شرایط جامعه و تفکرات خودم و علم به اینکه چی میخوام، انتخاب رشته کردم و رشته مهندسی it گرایش تجارت رو انتخاب کردم .
این تجربه را گفتم که بگم فقط و فقط رو خودتون حساب باز کنید
امید به خدا اول هر کاریه
1400-06-19 10:45
رضا اکبری استرآبادی

 
یکی از ایراداتی که من تو دانشگاه بعد گذراندن دو ترم به استادهامون می کردم این بود که خوب الان شما یک سری مبانی اولیه را به ما گفتید خوب حالا چطور باید یک کسبو کار رو شروع کنیم و خوب هیچ وقت جواب درستی نگرفتم و جوابهای پراکنده ای داده می شد . خوب شاید مشکل سر این باشه که همیشه یک راه برای به نتیجه رسیدن وجود نداره و راه کارهایی متعددی هست . ولی انتظارم این بود که حداقل ابزار ها و تکنیک های موجود و سرنخ هایی از جمع آوری داده تا آنالیز اونها برای به جواب رسیدن را فقط معرفی کنن ... نمی دونم شاید حتی مثلا طریقه بلاگری یا شاید نرم افزار SPSS و یا معرفی چند نرم افزار در زمینه جمع آوری داده ها از اینترنت را هم میگفتن جذابیت دوره خیلی بالا تر میرفت .

من سعی دارم در این دوره که کم کم کاملش می کنم به یه چارت و الگویی برسم که بدونیم اگر قرار کسب و کاری را شروع کنیم یا مثلا تغییر یا گسترشی تو کارمون بدیم از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم . امیدوارم دوستانی که این مطلب را می خوانند در ادامه نظرات خود و ایده و پیشنهاداتشون را بدن .
1400-06-19 11:36
رضا اکبری استرآبادی

 
چیزهای که فعلا به ذهنم میرسه را لیست می کنم تا کم کم تکمیل ، دسته بندی و اولویت بندی کنم . ودر نهایت پست را ویرایش و تمیز و دقیق می کنیم .
البته سعی می کنم با عکس و فیلم و ایده های نو از کسل بودن تاپیک کم کنم .

دقت کنید قرار نیست من این مطالب را توضیح مفصل بدم . چون کافیه چند کلمه کلیدی از هر کدام را به شما بگم و شما با یه جستجوی کوچیک اینترنتی کلی توضیح در رابطه اش پیدا کنید . خوب پس لزومی یه تشریح کامل نیست . بیشتر هدفم جمعه آوری و دسته بندی مطالب و کشف نرم افزار ها و الگویی برای حرکت هست .

1- بارش افکار و ایدهها و سپس منابع سنجی آنها و حذف اولیه ایده ها ...
2- تنظیم چارت SWOT
3- تنظیم چارت PSETEL
4- طراحی و تنظیم سوالات تست مامان و جمع آوری پرسشنامه ها و نتیجه گیری ...
5- تنظیم بوم کسب و کار و تشریح جریان در آمدی و مدل درآمدی اولیه
6- Dicounted Cash Flow / جدول جریان نقدینگی تنزیل شده
7-Cash Flow For Financial Planning
8- Google Analytics
9-google trends
10 - برند سازی - طراحی لوگو - انتجاب رنگ قالب برند - QRCode
11- طراحی سایت و کار روی SEO آن
12- ایجاد کانال در شبکه اجتماعی
13 - معرفی کتاب
14- لندینگ پیج (leadpages)
15- Best Social Media Analytics Software
16 - https://www.zoho.com - the leader in social media management - https://socialblade.com
17- آنالیز اکانت های شبکه های اجتماعی با socialblade